Drobečková navigace

Úvod > Informace > Turistika

Turistika

Přístup do obce je možný pravidelnou autobusovou linkou ze Šternberka nebo pěšky od vlakové zastávky  v  Mladějovicích (vzdálené 2 km).

Turistické trasy

Turistická stezka -červená

 

Šternberk - Řídeč - Paseka - Sovinec - Rešovské vodopády

 

Turistická stezka - modrá

 

Mladějovice - Řídeč - Chabičov - Šternberk

 

Turistická stezka - žlutá

 

Mladějovice - Řídeč - Vysoká Roudná - Huzová - Dětřichov

Cyklotrasy

6009  Velká Bystřice - Hlubočky - Jívová - Hraniční Petrovice - Horní Loděnice - Dalov - Šternberk - Dolní Žleb - Chabičov - Řídeč - Paseka
6105   Šternberk - Babice - Krakořice - Řídeč - Mutkov - Huzová

Aktivity v místěVyhlídkový altánek pod Dubovou horou u Chabičova

Poloha obce je příhodná pro sběr hub, pěší turistiku a cykloturistiku, v zimním období při dostatku sněhu i pro běh na lyžích. Na zamrzlém rybníku se bruslí a hraje hokej. Ve vesnici je hřiště na volejbal, tenis, nohejbal, malou kopanou a na basketbal. V budově bývalé školy je malá tělocvična, kde se dá hrát stolní tenis.
    Dominantou obce je zvonice (původně škola, pak dům pro chudé, nyní v soukromém vlastnictví). Dalšími památkami místního významu jsou kamenný kříž na dolním konci vesnice u silnice na Šternberk, socha anděla u dolní křižovatky a pískovcový pomník obětem světových válek na návsi. Nejbližší státní kulturní památkou je kamenný kříž na Komárovském kopci, který je ale hodně opuštěný. Zajímavé jsou také kamenné mosty v lese, zejména Řídečský a Opavský most. Josefčina studánky pod Dubovou horou
    Zájemci o procházky v okolí vesnice mohou použít kvalitní a udržované lesní cesty a projít se k vyhlídkovému altánku pod Dubovou horou, k Josefčině studánce, k Oltářnímu kameni nebo k bývalé Lichtensteinově lovecké chatě na Vysoké Roudné. Vedle řídečské myslivny rostou dva velké letité duby a 100 m nad myslivnou si můžete na podzim pochutnat na jedlých kaštanech. Na jaře kvetou stromy v třešňových alejích kolem vesnice, které jsou největší v okolí. Od konce května třešně postupně dozrávají a jsou navštěvované jak místními občany, tak i lidmi z okolí.
    V okolí obce jsou četné památky na dřívější těžbu železné rudy. Jsou to opuštěné šachty a haldy, dnes převážně zarostlé lesním porostem.

Aktivity v blízkém okolíV popředí rybník - v pozadí Vyoká roudná

Kulturní památky: Hrad Sovinec, hrad ve Šternberku, královské město Uničov, Křížový vrch u Rudy
Přírodní památky: Rešovské vodopády, památná lípa v Mladějovicích
Kultura: kino, divadlo a galerie vše ve Šternberku, kostel v Mladějovicích a ve Šternberku
Sport: tenisové kurty v Pasece, lyžařský vlek v Karlově u Paseky a v Chabičově, rybolov v Babicích.
V Řídeči není možnost dobrého koupání. K tomuto účelu se používá rybník v Babicích, koupaliště v Pasece a ve Šternberku.

Služby pro návštěvníky

Potraviny: obchod se smíšeným zbožím
Občerstvení: hostinec (otevřený od odpoledních hodin)
Ubytování: hotely a penziony ve Šternberku, autokemp v Dolním Žlebu u Šternberka

Užitečné zdroje informací

  • Seznam nemovitých památek místního a regionálního významu okresu Olomouc, vydal Památkový ústav v Olomouci, 1999, ISBN 80-902104-6-5
  • Průvodce po tajemných místech Nízkého Jeseníku, Irena Šindlářová, vydal Danal Olomouc, 2001, ISBN 80-85973-3
  • Cyklotrasy mikroregionu Šternbersko
  • Turistická mapa KČT, 56 - Nízký Jeseník, 1:50 000