Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Osobnost obce Řídeč - František NOVÁK

Osobnost obce Řídeč - František NOVÁKVážení spoluobčané,

dovolte nám, abychom Vám připomněli významnou osobnost naší obce na našeho spoluobčana a starostu obce Řídeč pana FRANTIŠKA NOVÁKA, který by dne 1.11.2022 oslavil 100 let. Byl to člověk, který se zapsal do historie nejen naší obce, ale i jako pilot sportovních motorových letadel, instruktor a učitel létání v Aeuroklubu Brno. Pokořil několik leteckých rekordů, kdy v roce 1955 uletěl vzdálenost 3113 km se strojem lehčím jak 1000 kg na stokilometrové trati na Jižní Moravě. Na stejné trati dosáhl dalšího světového rekordu na stejném stroji s hmotností nad 1000 kg, kdy uletěl vzdálenost 4.423 km ( za 22 hodin a 12 minut). Třetím světovým rekordem byl let z Brna-Slatiny do tehdejšího Kulundy (tehdejšího SSSR), kdy uletěl vzdálenost 4.260 km a to 8. září 1956. Tento rekord nebyl překonán celých 30 let. Všechny rekordy byly pokořena na stroji zn. SOKOL. František Novák zesnul dne 26.4.2001, kdy zasedala v Ženevě  letecká asociace FIA a poté co se dozvěděli o úmrtí tohoto výjimečného letce a člověka, vzdali mu čest minutou ticha.

Vzpomeňme v naší obci na významnou osobnost naší obce. Čest jeho památce. 

Článek o panu Františkovi Novákovi naleznete na webových stránkách obce www.ridec.cz/obec/historie/osobnosti.