Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > OBEC ŘÍDEČ - ÚSPORNÁ OPATŘENÍ - ELEKTŘINA

OBEC ŘÍDEČ - ÚSPORNÁ OPATŘENÍ - ELEKTŘINAVážení občané,

Obec Řídeč musí přikročit k velice nepopulárnímu opatření a to v souvislosti s neúnosnými zálohami za elektřinu na odběrných místech v majetku obce. Zálohy od dodavatele činí až 4 násobek celoroční spotřeby jen u veřejného osvětlení v naší obci. Vzhledem k těmto skutečnostem dochází k tomu, že byla vypnuta částečně světla veřejného osvětlení v obci u nových stožárů a dále bude zavedeno svícení veřejného osvětlení do 23.00 hodin a opětovně budou světla rozsvícena v 04.00 hodin. K těmto nepopulárním opatřením přistupují obce po celé ČR jelikož obce nebudou schopny zajišťovat další služby pro občany, pokud budeme "vyhazovat" peníze z obecních rozpočtů pouze do veřejného osvětlení. 

Obec má již na 90% zpracovanou projektovou dokumentaci na rekonstrukci veřejného osvětlení LED Osvětlení v obci, kdy současná roční spotřeba cca 15-17 Mwh by měla klesnout  po výměně  světel veřejného osvětlení ze současných sodíkových světel na LED osvětlení na pouhé 3 Mwh za rok !!!!

Navíc se obec pokusí získat dotaci přes Národní program obnovy z programu EFEKT 2022, kdy by se cca 40% nákladů měla vrátit zpět obci. Předpokládaná cena rekonstrukce VO je 900.000,- Kč  (dotace cca 370.000,- ) a návratnost je spočítána na 2,5 roku. Budeme se snažit, aby k výměně osvětlení došlo v co nejkratší době a tím ke snížení nákladů. Další úsporná opatření jsou chystány i na ObÚ a hostinci.

Bohužel musíme toto náročné období přečkat tak, aby mohla obec dále pracovat na rozvoji obce a nevyhazovat peníze " z okna".

 

Jaroslav Míča - starosta obce Řídeč